Klub 100P plus – dvadeset godina postojanja
Ulaskom u 21. vek zatekli smo devastiran poljoprivredni sektor kao posledicu kriznh devedesetih godina. U tom periodu, pažnja je usmerena na sistemska rešenja u vezi sa nadležnošću institucija i pojačana je kontrola u oblastima u kojima je siva ekonomija prethodno bila najviše izražena. Međutim, relativno skromna budžetska izdvajanja za poljoprivredu nisu omogućila radikalnije promene u mehanizmima podrške. Tako su se domaći proizvođači našli u situaciji potrebe unapređenja svoje delatnosti kroz modernizaciju i implementaciju novih tehnologija, kako bi mogli da iskoriste novonastali izvozni potencijal, ali im od strane države nisu pruženi resursi i pomoć koji bi to pospešili.
Jedan poznati citat kaže da je obrazovanje najmoćnije oružje koje možemo upotrebiti da promenimo svet. Želja za znanjem i težnja da se ujedine nauka i struka, sa jedne, i poljoprivredna praksa, sa druge strane, podstaknute poletnom energijom i nepresušnim izvorom ideja prof. dr Veselina Lazića, doveli su do osnivanja Kluba 100P plus u oktobru 2003. godine. Zajedno sa njim, osnivački tim su činili Vojislav Malešev, Dragiša Borić, Branislav Ogrizović, Jan Lenjik, Miroslav Ivković, Antal Cindel, mr Dragan Mitrović, Vučko Popović i Branko Hodoba.
Prve godine bile su prožete velikim entuzijazmom i zalaganjem za sveobuhvatna, sistemska rešenja problema u poljoprivredi. Od osnivanja smo isticali značaj donošenja dugoročne strategije razvoja poljoprivrede Republike Srbije, kako bi se ovom sektoru obezbedile predvidivost, doslednost i stabilnost. Trudili smo se da naši predlozi Ministarstvu budu konstruktivni, razrađeni i argumentovani, ukazivali smo na propuste u regulativama, podsticali informisanje o programima za poljoprivredu tokom predizbornih tribina…
Međutim, najkonzistentniji doprinos ogleda se u osnaženosti i konkurentnosti ljudi iz brazde. Članstvo u Klubu dovelo je do masovnog umrežavanja poljoprivrednika i razmene iskustava u zemlji, ali i šire, zahvaljujući čemu su se njihova gazdinstva razvijala. Klub, naši članovi i saradničke kompanije su zajedno rasli i unapređivali svoje delatnosti. Među nama je bilo i pionira u primeni novih tehnologija, poput prve upotrebe GPS navigacije na traktoru već 2004. godine.
U cilju što potpunijeg i produktivnijeg informisanja poljoprivrednika, a oslanjajući se na njihove aktuelne potrebe, iznalazili smo različite načine kako bismo im obezbedili kvalitetne izvore znanja. Svake zime tokom 12 godina održavana je „Zimska brazda znanja“, pri čemu smo obišli preko 90 mesta u Vojvodini. Drugi tip jednodnevnog seminara, „Letnja poljoprivredna škola“, organizovali smo tokom 11 godina u više od 80 sela i gradova širom Vojvodine, a, pored toga, redovno su održavane tribine na temu proizvodnje pšenice. Prvi aspekt naše vizije, znanje i struka, potkrepljen je i šestodnevnim Zimskim seminarom farmera, koji se već 18 godina održava krajem januara. Na Seminaru predavanja drže eminentni stručnjaci iz oblasti poljoprivrede, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, gosti iz inostranstva, kao i predstavnici kompanija.
Kako bismo teorijsku edukaciju potkovali praksom, u program smo uveli Smotru poljoprivrede, industrije i trgovine, SPIT – jedinstvenu manifestaciju koju Klub organizuje svake godine, posle žetve pšenice. Osmišljen je kao mini-sajam na kome poljoprivrednici mogu da vide brojne mašine i opremu, stacionarno i u radu, rezervne delove, ulja, maziva, pesticide, semena, mineralno đubrivo i sve ostale proizvode namenjene poljoprivrednoj proizvodnji. U dvadeset godina postojanja Kluba SPIT je održan 18 puta.
Svesni značaja izučavanja drugih uspešnih praksi, 14 puta organizovali smo i edukativna putovanja u inostranstvo. Prolećne stručno-turističke ekskurzije odvele su nas kod poljoprivrednih proizvođača i fabrika poljoprivrednih mašina i opreme u Mađarskoj, Austriji, Italiji, Holandiji, Češkoj, Turskoj i Nemačkoj. Jesenje ekskurzije omogućile su posete sajmovima EIMA u Bolonji i Agritechnica u Hanoveru.
Naposletku, od 2004. godine Klub 100P plus izdaje časopis Agronomska revija (AR), koji se šalje članovima na kućnu adresu, a na manifestacijama u našoj organizaciji dobijaju ga i svi učesnici i posetioci. Časopis je edukativno-informativnog karaktera i sadrži stručne radove, kao i osvrt na aktuelnosti u agraru i agropolitici.
Kroz naše tribine, seminare, panel-diskusije i druge događaje za 20 godina postojanja Kluba prošlo je više od 10.000 ljudi. Zajedno smo se suočili sa brojnim izazovima – elementarnim nepogodama koje su značajno uticale na dobit, nedostatkom političke volje i nerazumevanjem problema i prilika u agraru, velikim oscilacijama na cenovnom tržištu, svetskom pandemijom koja je, između ostalog, uticala na proizvodnju, uvoz i izvoz, te brojnim individualnim preprekama i izazovima u radu. Uspeli smo da opstanemo, da ostanemo dosledni u iskrenoj ljubavi prema selu i težnji ka konstantnom razvoju i unapređenju proizvodnih uslova.
Poučeni dosadašnjim iskustvom, nadamo se daljem širenju vizije ujedinjenja znanja, struke i prakse, kako bismo ostvarili potencijal i konačno obezbedili predvidivost i prosperitet koje zaslužujemo.